Username Password
join FREE
everything rugby
latestSearch News
Our Sponsor
Our Sponsor
Home > News > England U16 name 65 for Abingdon Camp
News
Your News England U16 name 65 for Abingdon Camp
11
FEB

The England Under 16 selectors have named a squad of 65 boys for a three-day development camp at Abingdon School in Oxfordshire on February 16-19.

The announcement follows last Sunday's (February 7) Reds v Blues final selection match at Stowe School which ran alongside a development session for an elite squad of 35 players taken by England 16 Group lead coach Phil Stanlake.

"These 65 boys' selection has come as the result of a lengthy programme of inter-county and inter-divisional fixtures and grading," said David Maughan, England Under 16 team manager.

"The day at Stowe was very useful and we look forward to the development work in individual and unit skills continuing at Abingdon, with practice matches to follow against quality opposition in March."

The next step after the Abingdon session will see 52 players called to meet at Warwick School on February 26-27 in England U16 and U16 A squads of 26 boys each as the preparation builds for the eagerly awaited international fixtures in April.

England U16 will take part in the annual Four Nations Tournament alongside hosts Italy, Wales and France. The England U16 A team will play three matches in the International Festival at Wellington College.

England Under 16 Development Squad, Abingdon School, February 16-19, 2010:

Saeed Agboke, Wing, Denstone College & Staffordshire

Jack Allcock, Open-side flanker, Sedbergh School & Cumbria

Jack Arnott, Full back, St Boniface College & Devon

Matthew Beaumont, Tight-head prop, Bradford Grammar School & Yorkshire

Guy Bentley, Full back, Hampton School & Middlesex

James Bloxham, No.8, Millfield School & Somerset

Alex Bradley, No.8, Bishop Wordsworth School & Hampshire

Callum Braley, Scrum half, Colston's & Bristol

Jonathan Burn, Fly half, The Duchess's Community High School & Northumberland

Jordan Burns, Wing, Epsom College & Surrey

Gabriel Carroll, Open-side flanker, St Joseph's College & Eastern Counties

George Catchpole, Centre, Norwich School & Eastern Counties

Tom Chapman, Scrum half, Colfe's School & Kent

Jamie Charlton-Little, Hooker, Perins School & Hampshire

Oliver Cicognini, Wing, Ermysted's Grammar School & Yorkshire

Oliver Claxton, Fly half, Adams' Grammar School & Staffordshire

Luke Cole, Hooker, Hipperholme and Lightcliffe High School & Yorkshire

Niall Crosley, Centre, Bishop Rawstorne High School & Lancashire

Max Crumpton, Hooker, The King John School & Essex

Henri da Costa, Tight-head prop, Campion School & East Midlands

Kieran Davies, Loose-head prop, Sidmouth College & Devon

Nick de Brett, Hooker, Tonbridge School & Sussex

Ralph Dowds, Centre, King Edward VII and Queen Mary School Lytham & Lancashire

Tahir El-Mahdi, Wing, Audenshaw School & Lancashire

Antony Fitch, Wing, Queen Elizabeth's School Wimborne & Dorset & Wilts

Joshua Francis, No.8, Sacred Heart Catholic College & Lancashire

Alex Gale, Tight-head prop, Coombeshead College & Devon

Daniel Grange, Lock, Ilkley Grammar School & Yorkshire

Matt Grant, Lock, Blatchington Mill School & Sussex

Alex Hawthorn, Lock, Aldridge Comprehensive School & Staffordshire

Thomas Hilton-Stevens, Lock, RGS Guildford & Surrey

Andrew Hodgson, Centre/Fly half, The King's School Macclesfield & Cheshire

Will Hooley, Fly half, The Leys School & Eastern Counties

Jordan Husband, Centre, Northampton School for Boys & East Midlands

Callum Irvine, Fly half, Harrogate Grammar School & Yorkshire

Gus Jones, Open-side flanker, Eton College & Oxfordshire

Harry Ledger, Back row, Whitgift School & Surrey

Max Northcote-Green, Blind-side flanker, Millfield School & Somerset

Harry Nuttall, Open-side flanker, The King's School Worcester & North Midlands

Jake Oldaker, Lock, King Edward's School Bath & Dorset & Wilts

Jared Parkinson, Loose-head prop, Woodlands School & Notts, Lincs & Derbyshire

Adam Peters, Lock, Pangbourne College & Buckinghamshire

Hugo Peterson, Flanker/No.8, Sedbergh School & Cumbria

Samuel Pointon, Scrum half, Rugby School & East Midlands

Damon Poole, Loose-head prop, Bromsgrove School & North Midlands

Tomas Rhodes, Prop, Flegg High School & Eastern Counties

George Rigby, Open-side flanker, Lord Wandsworth College & Berkshire

Morgan Robinson, Lock, Joseph Whitaker School & Notts, Lincs & Derbyshire

Simon Sexton, Scrum half, Wellington College & Surrey

Tom Smallbone, Loose-head prop, London Oratory School & Middlesex

Alex Smith, Centre, Colfe's School & Kent

Tom Stephenson, Centre, Bloxham School & Buckinghamshire

Charlie Swarbrick, Scrum half, Ripley St Thomas High School & Lancashire

Jonathan Taylor, Fly half, Cheadle Hume School & Cheshire

Harry Thacker, Hooker, Leicester Grammar School & Leicester

Matt Thomas, Lock, Shiplake College & Oxfordshire

Oscar Thomas, Fly half, RGS High Wycombe & Buckinghamshire

James Thraves, Tight-head prop, Highfields School Derbyshire & Notts, Lincs & Derbyshire

Sebastian Tullie, Scrum half, Bradford Grammar School & Yorkshire

Tom Wallace, Centre, RGS High Wycombe & Buckinghamshire

Anthony Watson, Full back, St George's College & Surrey

Marcus Webber, Full back, The Manchester Grammar School & Cheshire

Harry Wells, Lock, The King's School Peterborough & Notts, Lincs & Derbyshire

Scott Wilson, Tight-head prop, Eyemouth High School & Northumberland

Alex Wootton, Wing, Sedbergh School & Cheshire.

Sponsors
join Free
Free Site
Online Coaching
Directory